obrázek bez popisu
obrázek bez popisu
obrázek bez popisu

Zpráva o činnosti

Milí spoluobčané,

již několik let čtete moje slova a novinky v Občasníku o dění v tanečním oddíle a všestrannosti TJ Sokol Žabčice. Nyní poprvé sepisuji ohlédnutí za několikaměsíční činností celého Sokola, již ve funkci starostky naší tělocvičné jednoty. Od posledního vydání Občasníku v březnu uplynulo půl roku, během kterého jste se mohli zúčastnit akcí a událostí, které jsme v Sokole pořádali.

První z nich byla určena dětem a rodičům navštěvujícím naše cvičení všestrannosti. Společně jsme se vydali na Jarní vycházku a hledali vodníkovy poklady. Počasí jsme měli první květnový čtvrtek objednané perfektně, bylo krásně a hezky svítilo sluníčko. Sešlo se téměř 30 dětí a přes 10 rodičů. Dvouhodinovou trasu děti zvládly s úsměvem na tváři, plnily u toho přichystané úkoly a na konci objevily tajemný vodníkův poklad.

V areálu za sokolovnou se v měsíci červnu uskutečnil také Dětský den, jehož hlavními organizátorkami byly Míša Horváthová, Martina Hnízdilová a Markéta Grygarová z MaTaHu. Tentokrát děti při plnění nejrůznějších úkolů procestovaly všechny světové kontinenty. Více informací se dočtete v jejich příspěvku na str. 18. Touto cestou bych chtěla poděkovat všem dobrovolníkům, kteří s celou akcí holkám pomáhali.

Závěrem června byl ukončen cvičební rok v naší sokolovně akcí Závěrečná akademie. Proběhlo vystoupení všestrannosti – cvičení předškolních dětí mladších a starších, vystoupení tanečního oddílu Move Around – mini děti, děti 1 a děti 2. Poté jsme si opekli špekáčky u táboráku, a nakonec se uspořádalo přespání v sokolovně s diskotékou, stezkou odvahy a promítáním pohádky. Velké díky patří cvičitelkám všestrannosti, které celou akci pro děti uspořádaly.

V srpnu naše jednota společně se stárky a Obcí Žabčice pořádala již tradiční Vavřinecké hody, které se uskutečnily v termínu 10. - 13. 8. 2023. Ve čtvrtek se hody zahájily postavením máje. V pátek následovala předhodová zábava s kapelou Vonička V-Band. Sobotní dopoledne vás zvali stárci na sobotní hodovou zábavu pod taktovkou dechové hudby Blatnička. V neděli dopoledne se u příležitosti výročí patrona naší kaple, sv. Vavřince, uskutečnila hodová mše svatá v místním Lidovém domě. V odpoledních hodinách prošel vesnicí průvod krojovaných stárků. V areálu sokolovny zazpíval místní mužácký sbor Šatavan, průvod byl zakončen moravskou besedou a následovala hodová tancovačka. Rádi bychom na tomto místě poděkovali letošním stárkům za úsilí a přípravu této folklorní akce s tradicí. Věřte, že v dnešní době jsme moc rádi za skupinu mladých lidí, kteří tráví dobrovolně svůj volný čas hodovými přípravami. Také děkujeme všem dobrovolníkům z řad TJ Sokol Žabčice, kteří obstarali přichystání, obsluhu, úklid a další činnosti, které jsou pro běžného návštěvníka trochu neviditelné, ale pro celou akci zcela zásadní a nutné.

Během léta začalo po krátké pauze znovu ožívat i fotbalové hřiště, dokončovaly se nové kabiny a přípravy na oslavy 100 let od založení fotbalového oddílu vrcholily. S příchodem nového školního roku se znovu začalo probouzet i dění v sokolovně. Oddíl všestrannosti vytvořil nový cvičební rozvrh s rozmanitou nabídkou cvičení a setkávání. V případě zájmu se k nám na cvičení můžete do sokolovny ještě připojit.

• Sokolíček – dopolední hraní pro maminky s nejmenšími dětmi, které ještě nechodí do mateřské školy (čtvrtek 9,30-11,00)

• Cvičení rodičů a dětí (pro děti od 2 do 4 let) každé pondělí – dopolední (9,30-10,30), odpolední (15,00-16,00) a večerní (18,00-19,00) skupina

• Předškolní děti mladší 3-5 let (pondělí 16,00-17,00) a starší 5-7 let (pondělí (17,00-18,00) • Cvičení mladší žáci 6-10 let ze základní školy (středa 15,30-16,30)

• Aerobik pro ženy (středa 19,00-20,00)

• Zdravotní cvičení pro ženy a muže (pondělí 19,00-20,00)

Pokračuje také taneční oddíl, který navštěvuje necelá stovka členů se zájmem o tanec. Nejmladší děti předškolního věku 5-7 let trénují ve čtvrtek ve skupině Baby pod vedením Kateřiny Procházkové. Mini děti (navštěvující 1. a 2. třídu ZŠ) se scházejí v úterý, poté je vystřídají starší tanečníci od 8 do 12 let, kteří trénují ve skupině Děti, a nakonec zde sportují i Junioři od 12 do 15 let. Také se nám daří udržet skupinu nejstarších tanečnic Dospělaček od 15 do 20 let. Všechny tyto skupiny fungují pod vedením Žanety Nejezchlebové a Sáry Ďurajkové.

Novinkou letošního roku je také cvičení na fotbalových kabinách, kde máte možnost si zacvičit jógu. Vznikl zde nový oddíl jógy pod vedením Lenky Žufánkové, která nabízí každou středu nejdříve lekci jemné jógy v 17 hodin (vhodná pro začátečníky, seniory nebo ty, co vyhledávají pomalejší tempo) a poté lekci fit jógy v 18 hodin (dynamičtější lekce s prvky power jógy a flow jógy). Specialitou je také nabídka Ashtanga jógy pod vedením Dany Pospíšilové – dopolední lekce v úterý a odpolední lekce v úterý a ve čtvrtek. Tato jóga není standardně vedená, ale tvoří ji série pevně určených sekvencí a asán v tempu. Tuto meditaci v pohybu doplňují plynulé dynamické přechody mezi jednotlivými pozicemi s důrazem na dech.

Ing. Žaneta Nejezchlebová

starostka TJ Sokol Žabčice


Jarní sezóna přípravek 2023

Po náročné zimě, kde naše přípravky odehrály několik turnajů, jsme se mohli konečně z haly přemístit opět na fotbalové hřiště. Starší i mladší přípravce začala soutěž, všechny zápasy se odehrávaly každou neděli na domácím hřišti. Oběma přípravkám se vedlo velice dobře, a kromě tří porážek a dvou remíz vše vyhráli. Pro naši předpřípravku ročníky 2016 a 2017 jsme opět domlouvali triangly a přátelské utkání.

Kromě soutěže jsme naše Žabáky přihlásili na několik turnajů dle ročníku, a také reprezentovali ZŠ v Žabčicích na McDonald’s Cupu, kde z okresního kola postoupili.

V květnu jsme vyrazili směr Poděbrady na velice kvalitně obsazený turnaj Panini CUP pro U9, kde z 26 týmů naše přípravka skončila na 19. místě. Tenhle turnaj byl pro nás další zkušeností, a děti si jej užily.

Ani naše píďalky ročníku 2016 nezahálely a vyjely na turnaj do Ratíškovic. Svoje síly tak změřily ve skupině se Zbrojovkou, Hodonínem, Hlukem, Bratislavou, Kyjovem a Velkou nad Veličkou. Ze 6 zápasů 5 vyhrály a jeden prohrály. I tak se umístily na krásném 3. místě.

Posledním turnajem jarní sezóny byl Pedro CUP pro U9 v Rohatci. Z 16 týmů jsme skončili na krásném 8. místě.

Konec jarní sezóny 2023 máme za sebou, a jak jinak bychom mohli sezónu ukončit, než závěrečnou. Každý fotbalista se na ni těší a naše přípravky se při této příležitosti konečně mohly postavit svým maminkám a ukázat jim co proto. Ani naši nejmladší členové předpřípravky nebyli pozadu, a také si své síly proti maminkám změřili.

Prázdniny byly v plném proudu a přípravka už se po krátké pauze zase začínala rozehřívat... Novou sezónu jsme začali soustředěním. Pod dohledem trenérů přípravek a mladých nadějných fotbalistů Filipa Gáče, Šimona Melichara, Ondřeje Musila absolvovalo 25 dětí nejen fotbalový program, ale i pestrý program obohacený cyklovýletem, fotbalgolfem v Komárově, plaváním, wellness, masáží, nohejbalem a atletikou. Každý den je čekaly 3 tréninkové jednotky, jejichž náplní byla práce s míčem, různé fotbalové dovednosti, atletická i koordinační průprava, a hlavně spousta fotbalových i zábavných her. Na závěr soustředění jsme odehráli přátelské utkání s Blučinou. Celý týden se odehrál v dobré atmosféře, všichni zúčastnění si jej užili a už teď se těší na další rok.

Fotbalové hřiště v půlce prázdnin pomalu ožívalo, nové kabiny dostávaly finální podobu, přípravky začínaly trénovat a připravovat se na novou sezónu 2023-2024, kde tentokrát budeme hrát mimo naši soutěž i kraj. Kus práce za námi, a ještě větší kus práce před námi, držte nám palce, ať se v této sezóně našim přípravkám daří.

Michaela Horváthová

Aleš Horváth

trenéři přípravek


100 let fotbalu v Žabčicích

Vrcholem oslav staletého výročí fotbalu byl bezpochyby moment odhalení a pokřtění nového oddílového loga, kterým byly symbolicky otevřeny nové fotbalové kabiny. Staré logo volalo po modernizaci již dlouho, a tak jsme se toho chopili. A výsledek? Můžete zhodnotit sami! Najdete jej u příspěvku Fotbal muži. Nové logo navrhla precizní (a jak jinak než žabčická) grafička Bc. Barbora Horáková.

Historický sešívaný balón jako dominantní prvek loga byl zachován, ale byla mu poupravena perspektiva. Žabička byla taky zachována, ale nejen že získala elegantnější moderní linie, příjemnější barvu, ale především zásadně změnila pózu a nyní z ní vyzařuje touha po soutěživosti a soupeřům dává jasně najevo naši sílu! Že fotbal není pohádka, to se asi shodneme. Změny se dočkalo i písmo, které je nyní lépe čitelné. Z loga zmizela červená barva. V jednoduchosti je krása, a přestože na dresech a materiálech "žabčická" červená nadále dominuje, logo je bez ní odlehčené a svěží.

Nová ŽABKA byla pokřtěna, jak se sluší a patří, šumivým vínem těmi nejpovolanějšími – bývalými předsedy TJ Sokol Žabčice za přítomnosti čestných hostů, současného předsedy a za dozoru paní Čapkové, občanky Žabčic, která letos také oslavila neuvěřitelných 100 let života.

V nabitém sobotním harmonogramu za krásného počasí diváky čekal dopolední program plný fotbalových utkání dětí a mládeže. Následně zavítal na náš stadion tým Petra Švancary se vzácnými hosty, kteří se v exhibičním zápase utkali s domácím A týmem. Poslední zápas odehrála stará garda Žabčice proti staré gardě Řečkovice, kde nechybělo napětí a skvělé fotbalové výkony obou mužstev. Role komentátora a hlavního rozhodčího exhibičního utkání se ujal Pavlín Paša Jirků. Pro děti byl zajištěn odpolední doprovodný program se skákacím hradem.

Děkujeme všem, kteří v sobotu oslavovali s námi. Všem, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci a přípravách, velký dík patří Míši Horváthové a Pavle Schrömerové, které věnovaly svůj volný čas přípravám, a ještě jednou i všem, kteří kdykoliv v minulosti pracovali na tom, aby se náš oddíl posouval dál a dál.

Ing. Jakub Coufalík


2. 9. 2023 oslavil žabčický fotbal 100 let od svého založení. V této souvislosti bych rád několik věcí připomněl a několika lidem poděkoval.

Když jsem se jako velmi malé dítě před 60 lety zúčastnil otevření nového hřiště včetně nových kabin, byla to veliká sláva, stejně jako oslavy letošní. Po dlouhou dobu se jak o hřiště, tak i o kabiny staral pan Otto Čermák. Vždycky, když přijdu na naše hřiště, tak si na Otíka vzpomenu. Jak fotbalu, tak celému areálu, věnoval celý svůj život. Pokud se na nás dívá, tak má velikou radost. Druhá vzpomínka náleží několika mladým klukům, kteří se rozhodli vybudovat travnaté hřiště. Dnes se nám to zdá jako samozřejmost, ale tito fotbalisté vybudovali závlahy a celé travnaté hřiště bez koruny v kapse, pouze svým nadšením. Někteří z nich pracovali v ŠZP Žabčice, takže zajistili zdarma jak odvoz velkého množství zeminy, tak také návoz potřebného materiálu. Tady bych nechtěl konkrétně jmenovat, abych na někoho nezapomněl, ale byl to obrovský kus odvedené práce, za kterou také děkuji.

Obec se tehdy rozhodla vybudovat hřiště s umělým povrchem a umělým osvětlením, aby fotbalisté mohli trénovat i v zimních měsících. V té době jsem jako starosta zjistil, že veškeré pozemky jsou ve vlastnictví soukromých osob. Tyto vlastníky jsme obešli a požádali je o odkup pozemků, kterých bylo několik desítek. Všichni vlastníci až na jednoho, který chtěl na hřiště umístit včelín, aby znemožnil dětem sportovat, nám pozemky za symbolickou částku prodali, za což jim na tomto místě velmi děkuji.

Následně jsme vybudovali novou tribunu pro diváky. Poslední poděkování bych chtěl věnovat jak minulému, tak také současnému zastupitelstvu obce, kteří neváhali investovat velké finanční prostředky do výstavby krásných nových fotbalových kabin. Speciální dík pak přináleží starostovi obce Ing. J. Coufalíkovi, který odvedl na této stavbě největší kus práce.

Mgr. Vladimír Šmerda


Sportovní akademie Buď Fér

Naši junioři sdružení s ostatními spoluhráči pod názvem Buď Fér akademie vstoupili do podzimní části nové fotbalové sezóny hned se třemi družstvy, když kategorii mladších a starších žáků doplnilo poprvé družstvo dorostenců (ročník 2008 a starší). Všechna družstva se účastní okresních soutěží, mladší žáci pod vedením Zdeňka Jurise ze Židlochovic, starší žáci a dorost pod vedením Tomáše Pachla a Romana Říhy, kteří také vedou tréninkový proces 2x týdně střídavě na hřišti v Žabčicích a Židlochovicích.

V probíhající sezóně naši dorostenci teprve nabírají zkušenosti při hře proti většinou silově vybavenějšímu soupeři, a i když výsledkově se moc nedaří, fotbalovostí svého soupeře předčí. K tomu pomáhají kluci ze Žabčic, počínaje gólmanem Václavem Zezulou, Michalem Moravcem, Lukášem Chmelíkem, Jakubem Urbánkem, Tomášem Budišem a kapitánem mužstva Ondrou Musilem. Tým pak vhodně doplňují talentovaní hráči roč. 2009 - Dan Ryšánek, Mároš a Martin Bachratí ze Židlochovic (aktuálně po operaci dolní končetiny po ošklivém zákroku soupeře, Martinovi přejeme brzké uzdravení), Adam Fleček z Medlova a zmiňovaný Vašek Zezula.

Starší žáci pod vedením kapitána Ondřeje „Obíka“ Hamana z Měnína naopak své soupeře přehrávají a bojují o první místo s mužstvem Těšan. Ze Žabčic se na tom podílí Filipové Duchoň a Saitl a František Sosnar.

U mladších žáků se výrazně uplatňují David Novák – kapitán týmu, Ondřej Zezula, Radim Slanař, s občasnou výpomocí hráčů ze starší přípravky Terezky Novákové, Šimona Saitla a Matěje Krále. Talentovaný brankář Nataniel Vít zkusí uspět v týmu v Kuřimi.

Jako ostatní hráči i naše mládež může těžit ze skvělého fotbalového zázemí v Žabčicích, nové šatny umožňují všem kvalitní tréninkový proces a poskytují důstojné prostředí pro sportovní aktivity.

Poděkování patří správci panu Pavlu Procházkovi, který hráčům dělá servis v podobě přípravy hřiště na tréninky a utkání a údržbou areálu.

Blížící se zima nám ohlašuje „příchod“ tradičního halového turnaje přípravek ve sportovní hale v Žabčicích.

Všem sportovcům přejeme hodně štěstí, žádné zranění a hlavně radost ze hry.

Mgr. Rudolf Budiš


Fotbal muži

Sezóna 2022/23 se nám povedla, v tabulce jsme skončili na 8. místě se ziskem 27 bodů. Pokud se podíváme pouze na jarní část soutěže, tam jsme se umístili dokonce na čtvrtém místě se ziskem 21 bodů.

Po krátké letní přestávce začala nová sezona již tradičně domácím zápasem na hodový víkend. Chtěli jsme pokračovat v dobrých výkonech z jarní části a pokusit se atakovat přední příčky tabulky. Trenérem zůstal Jiří Schrömer. Nově se k nám připojil Etienne Lecointre, a po krátké odmlce se do týmu vrátil Tomáš Ludín. Po dlouhé rekonvalescenci kvůli těžkému zranění se zpátky na trávník vrátil Ondra Vychodil. A aby změn nebylo málo, týden před zahájením sezóny se nám bohužel zranil Josef Šándor.

V prvním zápase jsme přivítali nevyzpytatelný tým Mokrá-Horákov a na cestu domů jsme jim přibalili 5 gólů po výsledku 5:2. Za týden jsme vyrazili na půdu nováčka ze Žatčan, kterého jsme v soutěži přivítali vítězstvím 5:1. A i ve třetím zápase jsme soupeři nadělili 5 gólů, protože jsme doma porazili 5:1 tým Kobylnic. Začátek byl tedy naprosto snový a možná nás trošku ukolébal. Následující utkání jsme zamířili na horkou půdu do Šlapanic a po prvním poločase jsme vedli 2:0, ovšem druhý poločas se nám vůbec nepovedl a byli jsme nakonec rádi za konečnou remízu 2:2. Pokračovali jsme naprosto nepovedeným zápasem v Moutnici, kde nás domácí jasně přehráli a odvezli jsme si bolestivou prohru 3:2. V tomto zápase jsme přišli nejen o tři body, ale také o dva hráče: své působení v Žafce se po této prohře rozhodla ukončit defenzivní opora David Hýsek a vážné zdravotní problémy také zastavily, doufejme že jen dočasně, našeho bojovníka Marka Saitla. Následující neděli jsme na hřišti v Podolí dostali další facku, a po nepovedeném výkonu jsme si odvezli prohru 3:1. V této nepříliš komfortní situaci nás čekalo derby s Přísnoticemi. Kluci se kousli, a i v deseti jsme proti nesmírně kvalitnímu soupeři dokázali otočit z 0:1 na konečných 2:1. Tato výhra nás nakopla a v dalším zápase jsme doma porazili Rajhrad 2:0. Poslední odehrané kolo jsme se vydali do Těšan, kde jsme neudrželi nadějné vedení 2:0 a prohráli 4:3.

Aktuálně jsme po 9 odehraných zápasech na 5. místě se ziskem 16 bodů. Do konce sezony nás čekají ještě 4 utkání a věříme, že dokážeme získat dostatečný počet bodů, abychom se udrželi v popředí tabulky.


Předpřípravka

Každý čtvrtek se také pod vedením Jiřího Schrömera schází na hřišti ti nejmenší budoucí fotbalisté. Většinou se jedná o děti ve věku 5 let, ale najdeme tu i několik mladších, či starších. Jednou týdně se učí základům ovládání míče, týmovému pojetí a pohybovému rozvoji. Děti dělají velké pokroky a už se těší, až budou moci své dovednosti ukázat v zápasech se soupeři. Prozatím se ale věnují rozvoji individuálních schopností. Momentálně chodí pravidelně 10–14 dětí.

Jiří Schrömer